droga

droga

20 marca 2015

Olsztyn: O renesansie Camino de Santiago

O wymiarze renesansu szlaków jakubowych najdobitniej świadczą liczby. Podczas gdy w roku 1970 do Composteli przybyło 68 pielgrzymów, w roku 2014 było ich już blisko 238 tysięcy.
 
 
 
Choć jeszcze na początku XX wieku szlaki do Composteli pozostawały w zapomnieniu, już w latach powojennych pojawiły się pierwsze oznaki "przebudzenia pamięci" o Camino. W latach 70. - dzięki wspólnemu wysiłkowi akademików, pasjonatów, pielgrzymów i setek wolontariuszy - rozpoczęto intensywne prace nad rekonstrukcją szlaków, znakowaniem i odtwarzaniem infrastruktury dla pielgrzymów.
 
Ważnym wydarzeniem były dwie wizyty papieża Jana Pawła II u grobu Apostoła Jakuba - w 1982 roku, gdy proklamował Akt Europejski i w 1989 roku, gdy na Monte do Gozo spotkał się z młodymi podczas Światowych Dni Młodzieży. Na spotkaniu w Olsztynie 20 marca 2015 roku można było dowiedzieć się również, jakie były motywy tego renesansu - te "prozaiczne" i te "głębokie".
 
Po prelekcji, którą prowadzili Agnieszka Jaworska i Michał Ptak, uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami z pielgrzymowania Camino, zadawali pytania w kwestii przygotowania do drogi, a także polecali lektury na temat szlaków jakubowych, które szczególnie ich wciągnęły.

aj


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz