droga

droga

17 stycznia 2016

"Bardzo długi i nudny film o Camino"

Film Bereniki Seryczyńskiej - choć opatrzony przekornym tytułem - nie był ani długi, ani nudny. Podczas spotkania z caminowiczką 16 stycznia miała miejsce premiera tego amatorskiego dzieła, które zostało ciepło przyjęte przez widownię.


Dlaczego powstał film? Co było inspiracją Bereniki do wyruszenia na szlak? Jak wyglądał jej wolontariat w polskim schronisku na Monte do Gozo? – to tylko niektóre z pytań, które zadano Berenice Seryczyńskiej podczas spotkania w Centrum św. Jakuba w Olsztynie, organizowanego przez Fundację Idź Dalej.

Berenikę poznaliśmy w 2014 roku w Hiszpanii, w polskim schronisku, gdzie pełniła wolontariat na rzecz pielgrzymów. Gdy dowiedzieliśmy się, że w roku 2015 ponownie przeszła Camino i nakręciła film o Camino Frances, zachęciliśmy ją do pokazania efektów olsztyńskim miłośnikom Dróg św. Jakuba.

Film charakteryzuje specyficzna dynamika. Pierwsze ujęcia padają na cel drogi – katedrę w Santiago de Compostela oraz przybyłych na plac Obradoiro pielgrzymów. Kolejne sceny przenoszą widzów już na poszczególne etapy drogi, rozpoczętej w miejscowości O’Cebreiro.
 
Berenika starała się uwiecznić nie tylko samą drogę (jej ukształtowanie, oznaczenia itd.), czy mijane zabytki, ale przede wszystkim stworzyła opowieść o spotykanych na Camino ludziach: różnych języków, wyznań, profesji i zainteresowań. Podczas prezentacji filmu autorka dopowiadała to, czego nie udało się zamieścić w formacie cyfrowym. Mówiła też o zabawnych zdarzeniach i perypetiach związanych z brakiem znajomości języka hiszpanskiego wśród pielgrzymów.

W drugiej części spotkania Berenika miała okazję w kilku zdaniach opowiedzieć o zadaniach wolontariuszy w polskim schronisku na przedmieściach Santiago de Compostela, o atmosferze tam panującej i przyjmowanych do schroniska pielgrzymach.

Styczniowe wydarzenie było już dziesiątym z cyklu spotkaniem, organizowanym przez Fundację Idź Dalej w Olsztynie. Na kolejne zapraszamy 13 lutego 2016 roku o godz. 16.30.

aj&mp
 

 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz