droga

droga

12 marca 2016

Oczami Pielgrzyma: Ziemia Święta

Najpierw było Camino, potem wolontariat w Magdali, a następnie – z połączenia tych dwóch faktów -pielgrzymka Szlakiem Jezusa w Ziemi Świętej - tak swoją opowieść o mało jeszcze znanym szlaku pielgrzymkowym w Izraelu rozpoczęła Agnieszka Jaworska. 
 
Chodzi o szlak pieszy, który rozpoczyna się w Nazarecie i wiedzie przez takie miejscowości, jak Kana Galilejska, Magdala i Tabha do Kafarnaum. Z Camino łączy go to, że pomysł jego wytyczenia zrodził się na podstawie doświadczeń hiszpańskiego pielgrzymowania do św. Jakuba, a i sama autorka opowieści dowiedziała się o szlaku od znajomego pielgrzyma z Camino. Po kilku tygodniach wolontariatu na wykopaliskach archeologicznych w Magdali nad Jeziorem Tyberiadzkim, postanowiła ruszyć na Szlak Jezusa, aby nawiedzić miejsca święte Galilei na własnych nogach i we własnym tempie.

Szlak zazwyczaj pokonuje się w trzy dni. Agnieszka opowiadała o praktycznych aspektach wędrowania: ukształtowaniu terenu, dostępności noclegów, pożywieniu, gościnności mieszkańców Izraela, ich stosunku do Polaków itd. W oparciu o prezentację multimedialną zachęcała do podejmowania indywidualnego sposobu zwiedzania Ziemi Świętej. Wszak dla osób, które wybrały się kiedykolwiek na Camino, każda kolejna wyprawa stanowi kontynuację Drogi.

Spotkanie na temat Szlaku Jezusa było kolejnym z cyklu „Oczami pielgrzymów”, organizowanym przez Fundację Idź Dalej w olsztyńskim Centrum św. Jakuba. W spotkaniu 12 marca uczestniczyło ok. 20 osób z Olsztyna i okolic.

Więcej informacji na temat samego Szlaku Jezusa (Jesus’ Trail) można znaleźć artykule napisanym przez Agnieszkę dla portalu Deon.pl:
Dodatkowo krótką relację ze spotkania znaleźć można na stronach „Gościa Niedzielnego”. Zamieszczamy link http://olsztyn.gosc.pl/doc/3024252.Ziemia-Swieta-pod-stopami .

mp

 
 
 

 

 
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz