droga

droga

25 lipca 2016

Święto św. Jakuba i Camino z Ostródy do Iławy

W ramach przygotowań do święta Patrona Pielgrzymów Fundacja Idź Dalej wraz z dziesięcioosobową grupą caminowiczów przebyła nowo oznakowany fragment Camino Polaco.
 
W dniach 23-24 lipca pielgrzymowaliśmy Szlakiem Jakubowym z Ostródy do Iławy. Głównym pretekstem do wyjścia na lokalny odcinek Camino - oprócz święta jakubowego - było sprawdzenie oznakowanego niedawno przez Zachodniomazurską Lokalną Organizację Turystyczną szlaku na tym terenie. A poza tym - jak zawsze - każdy miał dodatkowo swoje motywacje.

Ilu pielgrzymów, tyle jest powodów do wyruszenia w drogę. Nina i Andrzej mają w planach odbycia pielgrzymki do Santiago szlakiem Camino del Norte i od ponad roku przygotowują się do tej wędrówki. Wspiera ich ojciec Niny, który niedawno przeszedł samotnie Camino Frances, rozpoczynając w Saint-Jean-Pied-de-Port. Mirek sprawdza swoje siły przed jesiennym Camino Primitivo. Pierwszego dnia wędrowali z nami również Sławka i Grzegorz – uczestnicy majowego projektu „Idź dalej na Camino”. W czasie drogi wspominali hiszpańską Galicję i snuli plany na wolontariat w polskim schronisku na Monte do Gozo.

Fragment szlaku Camino Polaco pomiędzy Ostródą a Iławą pokonaliśmy w dwa dni, dzieląc trasę w Samborowie na dwie części. Cały odcinek liczy ok. 50 km, stąd uznaliśmy, że lepiej przejść go w dwa dni, co nie było trudne, gdyż do Samborowa można dojechać pociągiem. Szlak w dużej części pokrywa się z zielonym szlakiem rowerowym oraz żółtym szlakiem turystycznym i do Niziny k/Samborowa prowadzi przez las i polne drogi.

Niestety druga cześć trasy - przed samą Iławą - jest o wiele trudniejsza. Przez kilka kilometrów prowadzi drogą asfaltową. Trasa zachwyca widokowo, gdyż ciągnie się wzdłuż malowniczego jeziora Jeziorak. W czasie naszego wędrowania pogoda wcale nie ustępowała tej znanej z Hiszpanii, było słonecznie i gorąco.
 
 
Pokonanie odcinka z Ostródy do Iławy było kolejnym etapem pielgrzymowania do Santiago, które zaczęliśmy w 2015 roku (Barczewo - Olsztyn - Gietrzwałd - Stare Jabłonki - Ostróda). O kolejnych wyprawach, jak zawsze, będziemy informować na naszym blogu i profilu Facebook.
 
mp

 
 
 
 
 
  
 

 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz