droga

droga

11 września 2016

Kraków jakubowy: IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa i Parlament Jakubowy

Dwa najważniejsze wydarzenia jakubowe w roku – konferencja naukowa i obrady Parlamentu Jakubowego – odbyły się w sobotę 10 września w Krakowie. Nie zabrakło na nich Fundacji Idź Dalej.
  
 
IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa zorganizowana została pod tytułem „Camino de Santiago i grób św. Jakuba: historia i interpretacja”. Wydarzenia z nią związane odbywały się w dniach 10–11 września w Krakowie i w Więcławicach Starych. Rozpoczęcie konferencji miało miejsce w sobotę o godz. 9.00 w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Następnie odbyły się cztery sesje referatowe.

Jednym z celów konferencji jest wzajemna wymiana informacji o polskim dorobku w zakresie stanu badań naukowych i podejmowanych działaniach organizacyjnych związanych z kultem św. Jakuba, szczególnie w Polsce. Nie mogło więc zabraknąć i Fundacji Idź Dalej, którą reprezentowała Agnieszka Jaworska z referatem dotyczącym otwartości współczesnych pielgrzymów jakubowych na Boga.

Podczas sesji Parlamentu Jakubowego ważnym elementem było wzajemne poznanie się grup i organizacji uczestniczących. Każdy z uczestników przedstawił krótko stowarzyszenie, które reprezentował. Była to również możliwość zapoznania się z inicjatywami promującymi Camino w różnych częściach Polski.

Główną część obrad stanowiły prace nad Deklaracją, w której sprecyzowane zostały kierunki wspólnej troski o Camino de Santiago w Polsce. Drugim ważnym punktem spotkania było omówienie stanu prac nad włączeniem Szlaków św. Jakuba w Polsce do europejskiej sieci szlaków kulturowych oraz wypracowanie stanowiska Parlamentu Jakubowego przed spotkaniem z Instytutem Szlaków Kulturowych w Wilnie (zaplanowanym na październik). 

aj
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz