droga

droga

28 sierpnia 2017

Spotkania, ludzie, inspiracje na Camino Portugues

W sobotę 26 sierpnia w olsztyńskim Centrum św. Jakuba gościliśmy Michała Kononiuka – prawosławnego pielgrzyma, który z Porto szedł pieszo do Santiago de Compostela w maju 2017 roku.


Jak opowiadał nasz prelegent, Camino to dla niego pierwsze doświadczenie pielgrzymowania indywidualnego, dodatkowo po katolickim szlaku. Michał – prawosławny, przyzwyczajony do pielgrzymowania grupowego na górę Grabarkę, relacjonował słuchaczom swoje spostrzeżenia. 

Przede wszystkim – jak opowiadał - uświadomił sobie, że na Camino jest zdany na samego siebie i że jest to dla niego próba zaufania, bo wyrusza w nieznanym mu kierunku – do Portugalii i Hiszpanii, krajów których zupełnie nie zna. Camino jednak dość szybko rozwiało jego wszelkie obawy, oferując dodatkowo piękne widoki, kontakt z przyrodą, a przed wszystkim barwnych osobowościowo towarzyszy drogi. 

To właśnie wokół napotkanych w drodze osób Michał zbudował swoją opowieść. Mówił o parze Włochów i Hiszpance, z którymi przemierzał kolejne kilometry drogi, jadał posiłki i nocował w schroniskach. Przedstawił też historię Polaka, będącego od wielu miesięcy w drodze, dla którego pielgrzymowanie stało się sposobem na życie i pewnego rodzaju uzależnieniem. 

Michał opowiadał także, w jaki sposób starał się swoje Camino przeżyć jako prawdziwą pielgrzymkę. Wbrew współczesnym tendencjom, które pielgrzymowanie promują jako „lekki, łatwy i przyjemny” sposób spędzenia wakacji, Michał podjął wyrzeczenie postu od mięsa i alkoholu na cały okres wędrowania, modlił się w podjętych intencjach i uczestniczył w nabożeństwach. Jak przyznał, taka forma pielgrzymowania pozwoliła mu przeżyć głębiej Camino. 

Pierwsze kroki naszego gościa na szlaku do groby Apostoła Jakuba stały się dla niego jednym z najważniejszych wydarzeń podróżniczych w jego życiu, przeżytych jednak także na płaszczyźnie duchowej. Już teraz w planach ma kolejną pielgrzymkę do Composteli, bo – jak twierdzi – Camino nie pozwala o sobie zapomnieć i woła ponownie. 

W spotkaniu z Michałem w Centrum św. Jakuba uczestniczyło 26 osób, sympatyków Camino de Santiago.

mp

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz