droga

droga

20 lutego 2015

W Olsztynie o średniowiecznym pielgrzymowaniu

Jak wyglądała droga pielgrzymów do św. Jakuba w wiekach średnich? Co zabierano ze sobą i co robiono po przybyciu do Composteli? O tym można było dowiedzieć się podczas piątkowego spotkania w Centrum św. Jakuba w Olsztynie.
 

20 lutego w olsztyńskim Centrum Jakubowym odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Camino de Santiago – Droga inna niż wszystkie” przygotowane przez Fundację Idź Dalej. Tym razem przybliżaliśmy uczestnikom średniowieczną ars peregrinandi - sztukę pielgrzymowania, czyli motywy i rytuały dawnych pątników zmierzających do grobu św. Jakuba w Composteli. 

Było więc o Kodeksie Kalikstyńskim i o drogach prowadzących do Composteli z różnych stron Europy, o błogosławieniu pątników, ich ekwipunku, a także o symbolice muszli i kostura pielgrzymiego. Podczas prelekcji dr Agnieszka Jaworska przedstawiła elementy stroju pielgrzymiego, pierwszy „przewodnik turystyczny”, jakim była Liber Peregrinationis z Kodeksu Kalikstyńskiego oraz rytuały pielgrzymów przybywających do miasta jakubowego.

W spotkaniu – oprócz osób zainteresowanych Camino de Santiago – wzięli udział pielgrzymi, którzy przebyli już Camino de Santiago oraz ci, którzy właśnie ją planują. Spotkania z cyklu „Droga inna niż wszystkie” stają się więc powoli okazją do integracji środowiska miłośników Camino z Olsztyna i okolic, o czym świadczy rosnąca liczba ich uczestników i żywe, entuzjastyczne rozmowy po spotkaniu.

mp
 
 
 
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz