droga

droga

17 kwietnia 2016

Camino oczami wolontariusza w schronisku

Camino to nie tylko droga i wędrówka, ale też schroniska – a w nich wolontariusze przyjmujący pielgrzymów. O pracy hospitalero w polskim schronisku w Santiago de Compostela opowiadali w Olsztynie Agnieszka Jaworska i Michał Ptak.

 
W sobotę 16 kwietnia w olsztyńskim Centrum św. Jakuba odbyło się kolejne spotkanie organizowane przez Fundację Idź Dalej. Tym razem w cyklu „Oczami pielgrzymów” można było posłuchać o pracy wolontariuszy w Europejskim Centrum Pielgrzymkowym Jana Pawła II w Composteli, gdzie pracują polscy wolontariusze.

Agnieszka Jaworska i Michał Ptak byli wolontariuszami Centrum i zachęcają innych do podjęcia tego wyzwania. Zapewniają, że chociaż opiekun pielgrzymów ma szeroki wachlarz obowiązków - od sprzątania, gotowania i rejestracji pielgrzymów, po organizowanie spotkań integracyjnych i dbanie o oprawę liturgiczną mszy świętych dla Polaków w compostelańskiej katedrze - to trudny wynagradzają niezapomniane spotkania z pielgrzymami u końca ich drogi.

Polskie albergue jest częścią Europejskiego Centrum Pielgrzymkowego im. JP II, którym zarządza polski saletyn o. Roman Wcisło. Jako gospodarz miejsca opiekuje się on wolontariuszami, wspiera ich i organizuje dodatkowe atrakcje tak, by czas spędzony w hiszpańskiej Galicji na długo pozostał w ich pamięci.

Wolontariuszem schroniska może zostać każda pełnoletnia osoba, która przeszła co najmniej 100 km szlaku jakubowego i wyraża chęć służenia pielgrzymom w polskim schronisku. Za kwestie organizacyjne odpowiada Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce. Wystarczy skontaktować się z Agnieszka Żelwetro, pisząc na adres: albergue@camino.net.pl.
 
 aj&mp
 
 
 
Więcej informacji znajdziecie tutaj http://albergue.pl/wolontariat
 


 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz