droga

droga

18 września 2016

Członkini Bractwa św. Jakuba z Więcławic Starych z prelekcją w Olsztynie

Przeszła większość hiszpańskich szlaków Camino de Santiago, od lat naukowo zajmuje się turystyką religijną, podjęła badania polskich pielgrzymów, którzy zmierzali do Composteli w średniowieczu i czasach nowożytnych. Dr Agnieszka Orzechowska-Kowalska wygłosiła prelekcję 17 września 2016 roku w olsztyńskim Centrum św. Jakuba.

 
Spotkanie zostało podzielone na dwie części: w pierwszej prelegentka zaprezentowała wyniki badań naukowych dot. obecności polskich pielgrzymów w Santiago de Compostela od XV do XVII w. Mówiła o staraniach, jakie podjęła w instytucjach kościelnych, krakowskich bibliotekach i archiwach, by móc udokumentować obecność polskich pielgrzymów w Composteli oraz zidentyfikować osoby, których nazwiska figurują w zapisach z dawnych ksiąg compostelańskiego szpitala.

W drugiej części emerytowana wykładowczyni krakowskiej AWF dzieliła się wspomnieniami i fotografiami z przebytych szlaków caminowych. Opowiadała o praktycznych aspektach pielgrzymowania i przytaczała zabawne historie z własnych pielgrzymek, jak chociażby ta, gdy szukając noclegu w jednym z hiszpańskich miast trafiła do schroniska dla bezdomnych.
 
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Szlak Jakubowy – europejskie dziedzictwo u progu twojego domu” finansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 
ap

 

 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz