droga

droga

16 października 2016

Camino Primitivo - góry, studenci i Jesusmaria

O pielgrzymowaniu Szlakiem św. Jakuba z olsztyńskimi studentami opowiadał duszpasterz akademicki ks. dr Piotr Dernowski. Spotkanie odbyło się w sobotę 15 października w Centrum Jakubowym w Olsztynie.
 
 
„Przez góry do św. Jakuba” taki tytuł nosiła prelekcja zaproszonego przez Fundację Idź Dalej gościa, który w ramach realizowanego przez nią projektu opowiadał o wakacyjnym przejściu Camino Primitivo. Ks. Dernowski już wcześniej kilkakrotnie pielgrzymował do Santiago de Compostela, zawsze w towarzystwie kilkorga studentów.
 
Jak relacjonował duszpasterz akademicki, szlak św. Jakuba wiodący z Oviedo nie jest najłatwiejszą drogą, gdyż prowadzi przez góry. Oprócz wymagających podejść trzeba się także liczyć ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, czego pielgrzymi doświadczyli w postaci wiatru i deszczu.
 
Za największe walory szlaku ks. Dernowski uznał piękne krajobrazy, a także jego względnie małą popularność wśród pielgrzymów. Camino Primitivo jest bowiem mało uczęszczane w porównaniu do innych dróg w Hiszpanii. Trasa z Oviedo jest do tego uważana za najstarszy ze szlaków jakubowych, można więc wędrować nią w ślady średniowiecznego króla Asturii Alfonsa II, który – według tradycji - jako pierwszy miał nawiedzić grób św. Jakuba na początku IX wieku.
 
Duszpasterz akademicki podzielił się także zabawnymi przeżyciami, które dzielił w towarzystwie studentów. Z właściwym sobie poczuciem humoru opowiadał o napotkanych w drodze pielgrzymach – o Hiszpanie imieniem Jesusmaria, który często towarzyszył im podczas wspólnie spożywanych posiłków i był przekonany, że w historii zaistniał tylko jeden Apostoł – św. Jakub z Composteli. 
 
Po prelekcji połączonej z pokazem zdjęć, jak zwykle była chwila na kawę, herbatę, ciastko i pytania – zarówno te do prelegenta, jak i „nieformalne” rozmowy pielgrzymów. Spotkanie było częścią realizowanego przez nas projektu „Szlak Jakubowy – europejskie dziedzictwo u progu twojego domu”, finansowanego przez MRPiPS w ramach FIO.
 
aj
  

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz