droga

droga

23 października 2016

Jakubowa wizyta studyjna w Toruniu

Warsztaty jakubowe, odwiedziny w Pracowni Szlaku św. Jakuba, spotkanie z Bractwem św. Jakuba oraz zwiedzanie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały uczestników projektu „Szlak Jakubowy – europejskie dziedzictwo u progu twojego domu” podczas weekendowej wizyty w Toruniu. 


W dniach 21-23 października dwunastu uczestników realizowanego przez Fundację Idź Dalej projektu uczestniczyło w wizycie studyjnej w Toruniu. Organizatorzy przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji, aby w obszerny i różnorodny sposób przedstawić szlak św. Jakuba – jego przebieg, możliwości lokalnego rozwoju i promocji.

Na początek były więc Warsztaty Jakubowe. Tu uczestnicy zdobyli wiedzę merytoryczną dotyczącą historii i renesansu Camino de Santiago. Warsztaty pozwoliły także uczestnikom wzajemnie się poznać i zintegrować.

Kolejnym punktem wizyty były odwiedziny w pracowni Szlaku św. Jakuba na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jej twórca i kierownik ks. dr hab. Piotr Roszak opowiedział uczestnikom o badaniach naukowych prowadzonych w ramach Pracowni oraz o wsparciu dla lokalnych inicjatyw, które rodzą się wokół Camio Polaco.

Następnie uczestnicy projektu zostali poczęstowani kawą przez przedstawicieli toruńskiego Bractwa św. Jakuba, co stanowiło miły wstęp do kolejnego spotkania. Sekretarz bractwa Jerzy Kalinowski opowiedział o działalności bractwa, jego zadaniach i zaangażowaniu w rozwój i promocję Szlaku św. Jakuba lokalnie.

Podczas wizyty studyjnej nie mogło także zabraknąć zwiedzania Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, gdzie od lat przyjmowani są na nocleg pielgrzymi wędrujący Camino Polaco. Uczestnicy projektu mogli dowiedzieć się, w jaki sposób instytucja kultury może w owocny sposób włączyć się w promocję Szlaku Jakubowego. Dodatkowo dyrektor Ośrodka pani Agnieszka Brzezińska wprowadziła uczestników w historię miejsca związanego z młodością Fryderyka Chopina a także przygotowała dla grupy małą niespodziankę muzyczną – utwór chopinowski we własnym wykonaniu.

Uczestnikami wizyty studyjnej byli mieszkańcy Olsztyna i powiatu olsztyńskiego, którzy zgłosili się do tak zwanej „ścieżki liderskiej” projektu finansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach FIO. Mają oni w przyszłości promować Camino w swoim regionie. Dzięki warsztatom i spotkaniom mogli lepiej poznać Szlak św. Jakuba oraz przygotować się do prowadzenia Lokalnych Spotkań Edukacyjnych, które oni sami będą organizować w kolejnym etapie projektu. 

aj


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz