droga

droga

21 maja 2017

O historii grobu św. Jakuba z pasją

W sobotę 20 maja odbyło się kolejne spotkanie caminowe w Centrum św. Jakuba w Olsztynie, organizowane przez Fundację Idź Dalej i olsztyńskich caminowiczów. Tym razem dr Agnieszka Ptak przedstawiła niezwykłe dzieje grobu Apostoła w Santiago de Compostela.


Pomysł dokładnego prześledzenia tego, co wiadomo na temat grobu św. Jakuba Apostoła na podstawie tradycji i badań archeologów zrodził się jeszcze w 2016 roku, podczas projektu realizowanego przez Fundację Idź Dalej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom Olsztyna i pasjonatom lokalnego odcinka Szlaku św. Jakuba dzieje relikwii spoczywających w katedrze w Santiago de Compostela. 

W trakcie godzinnego spotkania prelegentka krótko przypomniała słuchaczom okoliczności śmierci św. Jakuba Starszego, wyjaśniła, dlaczego jego ciało po śmierci znalazło się na zachodnich krańcach Hiszpanii i opowiedziała o przekształceniach, jakim w kolejnych epokach ulegała krypta przechowująca ciało Apostoła. 

Przedstawiona przez Agnieszkę Ptak prezentacja obrazowo ukazała, w jaki sposób prowincjonalna miejscowość w dalekiej rzymskiej prowincji Galicja stała się jednym z najbardziej znanych i licznie odwiedzanych miejsc chrześcijaństwa.

W spotkaniu udział wzięło ok. 20 osób. W trakcie jego trwania uczestnicy mogli również uzyskać praktyczne informacje dotyczące wypraw szlakami Camino de Santiago, spotkać osoby, które już pielgrzymowały do grobu św. Jakuba oraz zapoznać się z działaniami Fundacji Idź Dalej.

mp


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz