droga

droga

22 lipca 2017

Na warmińskim Camino przed świętem św. Jakuba

Już po raz trzeci olsztyńska grupa jakubowa świętowała uroczystość swojego Patrona w drodze, pielgrzymując lokalnym odcinkiem Camino Polaco. W sobotę 22 lipca dwunastu olsztyńskich pielgrzymów wędrowało z Barczewa do Kieźlin.


Pomysłodawczynią pokonania pieszo tego blisko 20-kilometrowego odcinka była Sławka Jancewicz, która w 2016 roku przeszła ostatnie 100 kilometrów Camino Frances w Hiszpanii. Jeszcze przed wyruszeniem do Composteli odkryła, że mieszkając z mężem w Kieźlinach zupełnie niedaleko, bo w sąsiedniej miejscowości Zalbki, ma lokalny odcinek Camino. Zaczęli go wspólnie promować, zachęcając innych do pielgrzymowania po warmińskich drogach jakubowych. 

W weekend poprzedzający święto św. Jakuba Apostoła grupa pątników z Olsztyna i okolic wraz z małżeństwem Jancewiczów postanowiła po raz kolejny uczcić Apostoła właśnie pielgrzymowaniem. Rozpoczęli oni swoje wędrowanie w Barczewie, by cztery godziny później dotrzeć do Zalbek (tuż pod Olsztynem) i odbijając nieco z trasy zakończyć wędrówkę mszą świętą w kościele w Kieźlinach. 

Caminowicze wyruszyli z kościoła św. Anny – najstarszej, bo pochodzącej z XIV wieku, świątyni w tym niewielkim warmińskim miasteczku. Następnie przechodząc przez Rynek odwiedzili jeszcze franciszkański kościół św. Andrzeja, gdzie pochowany jest biskup warmiński Andrzej Batory, bratanek króla Polski Stefana Batorego. Tu również w ołtarzu głównym można zobaczyć figurę św. Jakuba Starszego. 

W Barczewie jest jeszcze jedna ciekawa, dawna świątynia – kościół poewangelicki. Ten jednak nie pełni już funkcji sakralnej, a znajduje się w nim Skarbiec Kultury Europejskiej, gdzie odbywają się wystawy i koncerty. Niestety ten obiekt był zamknięty, ale na trasie pozostała jeszcze jedna barczewska ciekawostka. 

Chodzi oczywiście o jedyną zachowaną w powiecie olsztyńskim synagogę, która mieści się przy wyjściu z miasteczka, tuż za dawnymi murami miasta, po lewej stronie. Aktualnie znajduje się tu galeria sztuki, a prowadząca ją lokalna działaczka chętnie opowiada zarówno o historii tej XIX-wiecznej budowli, jak i samego Barczewa.

Po wyjściu z miasta Camino prowadzi wzdłuż drogi krajowej nr 16, następnie przecina ją tuż przed Łęgajnami. Po przejściu przez Łęgajny, za torami i krótkim odcinkiem drogi utwardzonej betonowymi płytami skręca się w prawo i stamtąd trasa prowadzi najpierw przez pola, a następnie przez las do Zalbek. Wędrując dalej można by dojść do Olsztyna, ale olsztyńscy Caminowicze posilili się obiadem i dzięki uprzejmości księdza proboszcza z parafii św. Rozalii zakończyli pielgrzymowanie mszą świętą w Kieźlinach.

mp


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz