droga

droga

4 sierpnia 2017

Droga portugalska "wariant duchowy"

Camino Portugues to dziś jeden z najczęściej wybieranych szlaków jakubowych wśród Polaków. Chcielibyśmy przedstawić wam jedną z tras alternatywnych tej drogi, tzw. Variante Espiritual.


Już z nazwy tej trasy wynika, że jest to propozycja zwłaszcza dla tych, którzy szukają na Camino nieco duchowości i wewnętrznego skupienia. Tu bowiem pielgrzym ma szansę przenieść się duchowo w podróż, którą uczniowie Apostoła Jakuba pokonali transportując jego ciało do Galicji. Skupienie zaś zapewni fakt, że - bądź co bądź - jest to nadal wariant dość mało znany i przynajmniej na razie nielicznie uczęszczany.

Za Pontevedrą po przejściu ok. 2 kilometrów widnieje tablica ze schematem drogi alternatywnej, którą można dojść aż do Pontecesures (k. Padrón). To tu należy skręcić w lewo, odbijając z głównej trasy. Przejście tego odcinka lądem zajmuje trzy dni, ale można też wybrać pokonanie części trasy łodzią, wówczas będą nam potrzebne jedynie dwa.

Etap 1: Pontevedra-Armenteira (23 km)

Podążając za znakami przechodzimy przez miejscowość Poio i Combarro docieramy do Monasteiro de Armenteira. Tu znajduje się albergue municipal oraz klasztor sióstr cysterek. Siostry nie mają na miejscu księdza-kapelan, ale jeśli ktoś pielgrzymuje w towarzystwie kapłana, to może u nich odprawić mszę świętą. Sięgający korzeniami XII wieku klasztor zachował wiele fragmentów oryginalnej romańskiej budowli, w tym właśnie kościół pod wezwaniem Santa María de Armenteira.

Etap 2: Armenteira - Vilanova de Arousa (23 km)

Kilkukilometrowy odcinek za Monasterio to "szlak kamienia i wody", niezwykle urokliwy krajobrazowo etap leśny, na którym napotkamy kilka starych młynów wodnych. Dalej nie zabraknie także winnic, bo docieramy już w region Arousa, który słynie z albariño.​ Na końcu tego etapu czeka pielgrzyma miasteczko Vilanova z albergue, plażą i portem.

Etap 3: Vilanova de Arousa - Padron (28 km)

Z Vilanova można popłynąć łódką dalej do Pontecesures, wzdłuż rzeki Ulla, którą przypłynęło do Padrón ciało św. Jakuba. Dziś na brzegach rzeki dostrzec można 17 krzyży pielgrzymich (cruceiros), tworzących morską drogę krzyżową. Przewoźnik opowiada o atrakcjach regionu, pokazuje miejsca, gdzie hoduje się galisyjskie owoce morza (mariscos).

Łódka wypływa z portu w Vilanova codziennie ok 14.00/14.30 (zależy od przypływu). Koszt biletu to 19 euro od osoby. Można go zamówić już dzień wcześniej w albergue w Monasterio lub telefonicznie. Port znajduje się przy wejściu do miasta, tuż za mostem po lewej stronie.

Ten odcinek można również przejść pieszo. Wówczas wędrując równolegle do brzegu rzeki, przechodząc po drodze przez miejscowość Catoira dojdziemy na noclego do Padrón lub Herbon.


Trasa Variante Espiritual oznakowana została 2012 roku, posiada więc dobrze zachowane znaki żółtych strzałek i muszli. Broszura informacyjna, którą można pobrać w wielu punktach informacyjnych na Camino Portugues, obrazuje przebieg trasy (można pobrać tutaj).


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz