droga

droga

23 maja 2018

Z Szymonem Pilarzem po Camino Portugués - recenzja

Jeszcze do niedawna Camino Portugués - choć cieszące się od kilku lat rosnącą popularnością - nie miało własnego przewodnika w języku polskim. Owszem, ukazywały się różne zapiski i wspomnienia pielgrzymów, ale dopiero w tym roku doczekaliśmy się przewodnika z prawdziwego zdarzenia, jakim jest „Camino Portugués. Przewodnik dla pielgrzymów” Szymona Pilarza.




Szymon Pilarz jest doświadczonym pielgrzymem i ma na swoim koncie nie jedno Camino. Jako autora znamy go już chociażby z przewodnika po Camino Francuskim, dzięki któremu dał się poznać jako osoba pisząca z dużą dokładnością, a jednocześnie potrafiąca wyłuskać informacje naprawdę istotne dla wędrowców. Także fakt, że przewodnik po drodze francuskiej doczekał się już nowej, poprawionej wersji dobrze świadczy o poziomie, który autor wraz z wydawcą Wydawnictwem WAM oferują pielgrzymującym do św. Jakuba – widać, że zależy im na dostarczeniu jak najbardziej aktualnych informacji.

„Camino Portugués. Przewodnik dla pielgrzymów” prowadzi pielgrzyma z Fatimy poprzez Porto do Santiago de Compostela trasą Centralną. Szlak, liczący trochę ponad 500 km, podzielony został na dziewiętnaście etapów odpowiadających kolejnym dniom wędrówki. Co ważne, pielgrzym znajdzie tu również informację dotyczącą etapów Camino z Lizbony do Fatimy oraz – po zakończeniu pielgrzymki – z Santiago do Finisterry i Muxi. Etapy rozpisane zostały według tradycyjnego podziału, zazwyczaj każdy z nich ma długość ok. 20-25 km.

Dla tych, którzy na Camino wybierają się po raz pierwszy, szczególnie przydatne okażą się informacje i porady dotyczące tego, jak przygotować się do Camino – co ze sobą zabrać, jak wygląda życie w drodze i codzienność pielgrzymowania. Tych, którzy pierwsze kroki na jakubowych szlakach mają już dawno za sobą zainteresuje z pewnością kontekst historyczny i kulturowy rozwoju Camino Portugués, który oddaje jego specyfikę i pozwala lepiej zrozumieć wyjątkowość tego szlaku.

Z pewnością każdy pielgrzym doceni informacje o noclegach i infrastrukturze – wiadomo wszak, że czasami odległość do najbliższego baru to sprawa „życia i śmierci”, zwłaszcza w upalne dni, gdy skończy się nam woda. Autor umieszcza informacje w sposób czytelny, tak że będą łatwe do odnalezienia w tekście nawet wobec zmęczenia czy kryzysowego dnia na szlaku. Pilarz zaprasza także pielgrzyma do pogłębienia kontaktu z lokalną kulturą i tradycją, umieszczając regionalne ciekawostki i atrakcje w dziale „Warto wiedzieć” i „Warto zobaczyć”. Nie zapomina także o tych, którzy wędrując poszukują przeżyć duchowych, zestawia informacje o mszach świętych odprawianych w mijanych kolejno miejscowościach.

Przewodnik bardzo wiele zyskuje dzięki jasnym i profesjonalnym mapom opracowanym oryginalnie dla angielskiego przewodnika Johna Brierleya. Ukazując nie tylko „oficjalne” warianty szlaku, ale także te „alternatywne” i „krajobrazowe”, którędy zazwyczaj wędruje mniej pielgrzymów (jak Camino Espiritual), pozwala wędrowcom dopasować nieco szlak do własnych potrzeb i wewnętrznych poszukiwań, aby mogli - jak pisał Robert Frost - „podążyć drogą mniej uczęszczaną”.

Camino Portugués jest jednym z najczęściej wybieranych szlaków przez pielgrzymów jakubowych z Polski. To przyjazna klimatycznie i stosunkowo nietrudna trasa, bardzo dobrze oznakowana, którą polecić można nawet rodzinom z dziećmi. Mamy nadzieję, że dzięki przewodnikowi Szymona Pilarza jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać z uroków i duchowych owoców tego pięknego szlaku.

Agnieszka Ptak

1 komentarz :

  1. Prosimy o dzielenie sie dobra wiadomoscia - polska albergue na Camino Frances! Casa Magica w Villatuerta przed Estella. Nowe telefony: 690 718 621, 948 732 313
    Buen Camino!

    OdpowiedzUsuń