droga

droga

24 stycznia 2015

Apostoł, Pielgrzym, Pogromca Maurów

Św. Jakub przedstawiany jest w ikonografii na wiele sposobów, najczęściej z charakterystyczną muszlą - symbolem pielgrzymów. O wielu „twarzach” Apostoła, a także o jego życiu i legendach z nim związanych, mówiła na spotkaniu w Olsztynie Agnieszka Jaworska, prezes Fundacji Idź Dalej.
 

Za nami pierwsze z cyklu „Camino de Santiago – Droga inna niż wszystkie” jakubowe spotkanie w Olsztynie, które odbyło się w piątek 23.01.2015 roku w Centrum św. Jakuba, tuż obok katedry.

Rozpoczęło się „po hiszpańsku”, czyli z lekkim opóźnieniem i poczęstunkiem zamiast prezentacji (ta rozpoczęła się dopiero po kilkunastu minutach z powodu problemów technicznych). Na szczęście przywieźliśmy prosto z Composteli tzw. tartę de Santiago – typowe dla tamtego regionu ciasto z migdałów. To miłe – choć zupełnie inaczej zaplanowane wydarzenie – sprawiło, że uczestnicy spotkania już od pierwszych chwil mogli poczuć się jak na szlaku – pozytywnie zaskoczeni :)

Nie dla wszystkich spośród 36 osób przybyłych na spotkanie nazwa naszej Fundacji Idź Dalej brzmiała już znajomo. W pierwszych zdaniach zatem opowiedzieliśmy krótko, czym się zajmujemy i czym w naszych życiu stało się Camino de Santiago. Następnie wprowadziliśmy uczestników w cykl spotkań, prezentując tematykę kolejnych spotkań.

Dalej, podczas prezentacji Agnieszka Jaworska zaprezentowała postać św. Jakuba Apostoła – to, co wiadomo o nim z źródeł Tradycji Kościoła, legend i danych z badań archeologicznych w kompostelańskiej katedrze. Ukazała najpopularniejsze ikonograficzne przedstawienia świętego, jako Apostoła, pielgrzyma i Matamorosa (pogromcy Maurów), ubarwiając opowieść legendami i anegdotami z przebytych szlaków caminowych. 

Na zakończenie był oczywiście czas na pytania uczestników spotkania. Oprócz tych „standardowych” - dotyczących praktycznych aspektów pielgrzymowania (ile kilometrów dziennie? jak się spakować?), padło też i pytanie, które zaskoczyło organizatorów: czy muszle, które przywieźliśmy z Composteli, są oryginalne?

Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze. Zainteresowanie olsztynian Szlakiem św. Jakuba wyrażało się nie tylko w dużej frekwencji, ale również w indywidualnych rozmowach prowadzonych z nami jeszcze długo po zakończeniu części oficjalnej. Pozwala to żywić nadzieję, że naszej Fundacji uda się skupiać pasjonatów Camino w mieście, któremu – bądź co bądź – patronuje tenże Apostoł-Pielgrzym-Pogromca Maurów.

mp

Polecamy relację ze spotkania na stronie "Posłańca Warmińskiego"/ "Gościa Niedzielnego" tutaj.


 
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz