droga

droga

21 września 2015

Chusta z Oviedo – niezwykła relikwia na Camino Primitivo

Sudarion – zwany chustą z Oviedo – można oglądać jedynie trzy razy w roku. 21 września pielgrzymi jakubowi uczestniczyli we Mszy Świętej z uroczystym błogosławieństwem tą relikwią. Zamieszczamy przysłane przez nich zdjęcie oraz dokładne informacje, co do godziny nabożeństwa. 

 
Chustę z Oviedo można oglądać jedynie trzy razy do roku: w Wielki Piątek oraz 14 i 21 września z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego i jego oktawy. Pielgrzymujący do Composteli, którzy wybierają drogę zaczynającą się w stolicy Asturii, często planują ją tak, by móc uczestniczyć we wrześniowych uroczystościach.
 
Wiele osób dopytuje o dokładne godziny nabożeństwa. W tym roku w uroczystościach uczestniczyli zaprzyjaźnieni z Fundacją pielgrzymi z Rzeszowa, którzy dostarczyli następujące informacje:  
  • błogosławieństwo sudarionem ma miejsce w katedrze w Oviedo
    14 września o godz. 18.30,
    21 września o godz. 12.00.

Sudarion to lniana chusta, która zgodnie z tradycją okrywała głowę Jezusa po ukrzyżowaniu (wspomniana w Ewangelii św. Jana). Została wykorzystana podczas pogrzebu Chrystusa, zgodnie z przepisami żydowskiego prawa. Zachowały się na niej wyblakłe plamy krwi wypływającej z ran i z ciała Ukrzyżowanego. Jak wykazały badania Hiszpańskiego Centrum Syndonologii, chusta wykazuje zadziwiające podobieństwa do Całunu Turyńskiego, m.in. ślady krwi w obu przypadkach mają tę samą grupę AB.

Sudarion znajduje się w Hiszpanii od początku siódmego wieku. Przewieziono go tam, gdy Persowie podbili Jerozolimę w 612 r. Przechowywany był przez chrześcijan w Aleksandrii i w Egipcie. Relikwia trafiła do Oviedo z południa Hiszpanii, gdy w 711 r. na półwysep wtargnęli Maurowie. Chrześcijanie uciekali wówczas na północ kraju, wywożąc ze sobą najcenniejsze relikwie – wiele z nich ocalało w górach Asturii.
 
Więcej na temat Chusty z Oviedo można przeczytać w artykule "Gościa Niedzielnego".
 
aj
 
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz