droga

droga

6 września 2015

Konferencja w Krakowie. Międzynarodowo o Camino

To wydarzenie od lat skupia środowisko Caminowiczów z Polski i innych krajów. Na zorganizowanej przez Bractwo św. Jakuba z Więcławic Starych VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Fundacji Idź Dalej.


W tym roku w Krakowie zebrali się przedstawiciele Hiszpanii, Francji, Niemiec, Słowacji i oczywiście Polski. W dniach 4-6 września rozmawiali o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Camino de Santiago, a dobą okazją do tego była dziesiąta rocznica otwarcia w Polsce pierwszego fragmentu szlaku jakubowego, a także osiemdziesięciolecie prof. dr hab. A. Jackowskiego, jednego z inicjatorów krakowskich konferencji.
 
Jak co roku badacze Camino de Santiago i pielgrzymi jakubowi zebrali się w budynkach UPJPII, aby zaprezentować aktualny stań badań w dziedzinie studiów jakubowych. Zakres tematyczny wygłaszanych referatów był bardzo szeroki. Podczas dwudniowych obrad najwięcej uwagi poświęcono odrestaurowanym szlakom św. Jakuba w Polsce, mówiono także o znakach jakubowych w herbach i nazwach ulic polskich miast. Znakomita większość referatów oscylowała wokół różnych aspektów pielgrzymowania, co zawsze sprawia, że konferencję nie tylko wydarzeniem naukowym, ale również przyjacielskim spotkaniem wędrowców, czynnie zaangażowanych w Camino.

Prezes Fundacji dr Agnieszka Jaworska podczas konferencji wygłosiła referat dotyczący przyszłości Camino de Santiago w kontekście chrześcijańskiej tożsamości Europy. Pytała m.in. o to, jak sprawić by pielgrzymi powracający ze szlaku chcieli podtrzymać w sobie doświadczenie drogi i dzielić się nim z innymi oraz czy jest możliwe przywrócenie chrześcijańskiego charakteru szlaków św. Jakuba w Hiszpanii?

Dla naszej Fundacji ta konferencja miała szczególne znaczenie. Podczas jej trwania odbyła się bowiem premiera książki autorstwa Agnieszki - „Camino de Santiago. Tradycja i współczesność”. Autorka składała pierwsze autografy dedykowane Czytelnikom i odpowiadała na ich pytania. Książka właśnie trafiła do księgarń w całej Polsce.
 
mp
 
Foto: Agnieszka Hajduk
 
 
 
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz