droga

droga

30 grudnia 2016

Warsztaty na temat zakładania organizacji pozarządowej

W czwartek 29 grudnia Fundacja Idź Dalej zorganizowała w Olsztynie warsztaty na temat zakładania organizacji pozarządowej dla uczestników projektu „Szlak Jakubowy – europejskie dziedzictwo u progu twojego domu”.


W spotkaniu wzięło udział 14 osób, zakwalifikowanych do projektu w sierpniu 2016 roku do tzw. „ścieżki liderskiej”. Przez ostatnie cztery miesiące liderzy ci uczęszczali na kurs języka hiszpańskiego oraz wzięli udział w wizycie studyjnej w Toruniu, połączonej z warsztatami jakubowymi. W ten sposób pogłębiali swoją wiedzę na temat postaci św. Jakuba i europejskiego szlaku kulturowego Camino de Santiago. W listopadzie przygotowali dziewięć Lokalnych Spotkań Edukacyjnych, w których uczestniczyły łącznie 204 osoby z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. 

Dzięki tak dużemu zaangażowaniu w działania jakubowe na terenie Olsztyna zrodziła się naturalna potrzeba powołania stowarzyszenia, które mogłoby kontynuować cykl prelekcji „Droga inna niż wszystkie” zapoczątkowany przez Fundację w 2015 roku oraz podejmować nowe inicjatywy jakubowe na tym terenie. 

Naprzeciw temu oczekiwaniu wyszła inicjatywa warsztatów, które zorganizowaliśmy w grudniu. W ich trakcie uczestnicy dowiedzieli się o podstawach prawnych funkcjonowania organizacji pozarządowych, różnicach między fundacją a stowarzyszeniem, zapoznali się z etapami zakładania organizacji pozarządowej, otrzymali również informacje o księgowych aspektach prowadzenia organizacji i źródłach finansowania projektów. Ponadto, w oparciu o metodologię SMART, przydzielono konkretne zadania do wykonania przyszłym członkom planowanego nowego stowarzyszenia.

Warsztat stanowił część projektu finansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

mp
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz